Kiinteä tieyhteys Hailuodon saareen otettiin käyttöön kesäkuussa. Poikkeuksellinen hanke valmistui aikataulusta edellä. Se toteutettiin allianssimallilla nopeasti, laadukkaasti ja kustannustehokkaasti.
Hailuodon kiinteä yhteys avattiin liikenteelle kesäkuun lopussa 2026. Yhteys parantaa Hailuodon saavutettavuutta ja mahdollistaa sujuvamman henkilö- ja tavaraliikenteen saareen.
Kiinteä yhteys korvasi saaren ja mantereen välillä vuodesta 1968 saakka palvelleen lauttayhteyden, jonka vuosittaiset käyttö- ja ylläpitokustannukset ovat olleet noin 7 miljoonaa euroa. Lauttayhteyden jatkaminen olisi edellyttänyt lähivuosina ratkaisuja muun muassa lauttakaluston uusimisen ja tarjonnan lisäämisen suhteen.
Hanke toteutettiin allianssimallilla. Allianssin muodostivat Väylävirasto tilaajaosapuolena, GRK Suomi Oy rakennuttajaosapuolena sekä AFRY Finland Oy ja A-Insinöörit Oy suunnittelijaosapuolina.
“Olemme Väylävirastossa vahvasti sitoutuneet yhteistyökeskeiseen toimintamalliin, josta Hailuodon kiinteän yhteyden rakentamisessa käytetty allianssi on erinomainen esimerkki. Sujuvalla yhteistyöllä on ollut näin poikkeuksellisessa hankkeessa aivan erityisen merkittävä rooli. Hankkeen läpivienti on vaatinut erittäin hyvää yhteistyötä toteutusaikana, mutta lisäksi vuosien laajaa sidosryhmäyhteistyötä hankkeen valmistelun ja suunnittelun aikana”, Väyläviraston pääjohtaja Kari Wihlman korostaa.
”Yhteistyö eri osapuolten välillä on ollut avointa ja joustavaa koko hankkeen ajan. Ongelmiin on löydetty ratkaisut yhdessä”, projektipäällikkö Terhi Honkarinta Väylävirastosta kuvailee.
”Tämän vuoksi myös rakentaminen sujui nopeasti, laadukkaasti ja kustannustehokkaasti. Yhteys valmistui merkittävästi tavoiteaikataulusta edellä ja myös kustannustavoite alittui”, projektipäällikkö Jukka Päkkilä Väylävirastosta sanoo.
Vaativa hanke valmistui osaavien tekijöiden yhteisenä ponnistuksena
Hailuodon kiinteä yhteys muodostuu 767-metrisestä Huikun sillasta, 737-metrisestä Riutun sillasta sekä 6,9 kilometristä pengertietä.
”Hailuodon kiinteän yhteyden suunnittelu oli poikkeuksellisen vaativa merellinen hanke, joka innosti suunnittelijoitamme ja kerrytti meille uutta osaamista myös tulevaisuuden hankkeisiin. A-Insinöörit toimi allianssissa pääsuunnittelijana ja vastasi pengertien sekä Huikun sillan suunnittelusta. Hyödynsimme pitkän kehitysvaiheen kehittämällä muun muassa kustannuksia vähentäviä ratkaisuja yhdessä Väyläviraston, AFRYn ja GRK:n kanssa. Suunnitelmat olivat jo lähes valmiit, kun varsinainen rakentaminen alkoi. Positiivinen yhteistyö hankkeen kaikkien osapuolten kesken kantoi hienoa hedelmää”, toimitusjohtaja Kari Kauniskangas A-Insinööreistä toteaa.
“Hailuodon kiinteä yhteys on poikkeuksellisen hieno hanke suomalaisessa infrarakentamisessa, ja olemmekin ylpeitä sekä lopputuloksesta että yhdessä allianssikumppaneidemme kanssa kulkemastamme hankematkasta. Osaavien tekijöiden ja saumattoman yhteistyön ansiosta onnistuimme toteuttamaan Hailuodon saavutettavuutta merkittävästi parantavan hankkeen tilaajan tavoitteiden mukaisesti, jopa ne ylittäen”, AFRYn Suomen infraliiketoiminnan johtaja Mikko Inkala sanoo.
Hailuodon kiinteän yhteyden rakentaminen käynnistyi toukokuussa 2024. Kokonaisuudessaan hanke valmistui syyskuussa, kun Huikun väliaikainen työsilta ja lauttaliikennettä palvelleet laiturirakenteet saatiin purettua. Rakennusaikana hankkeen työmaalle perehdytettiin yli 1 200 työntekijää.
”Hailuodon kiinteä yhteyden valmistuminen on osoitus siitä, mitä voidaan saavuttaa, kun osaavat ihmiset yhdistävät voimansa yhteisen tavoitteen eteen. Olen erityisen ylpeä siitä tavasta, jolla allianssi toimi. Kiitos kuuluu jokaiselle työntekijälle, yhteistyökumppanille, tilaajalle, suunnittelijalle, viranomaiselle ja sidosryhmälle. Tämä ei ole yhden organisaation saavutus, vaan koko allianssin yhteinen onnistuminen, josta voimme kaikki olla ylpeitä”, Hailuodon kiinteä yhteys -allianssin projektipäällikkö Timo Takala GRK:sta summaa.
Hankkeen kokonaiskustannukset tulevat olemaan noin 108 miljoonaa euroa. Summaan sisältyvät hankkeen suunnittelu ja rakentaminen allianssisopimuksella, mukaan lukien viisivuotinen jälkivastuuaika, sekä muita hankkeen kustannuksia.
Väylävirasto 28.9.2026, 09:00
Lisätietoja:
Väylävirasto
Projektipäällikkö Terhi Honkarinta, p. 029 534 3754
Projektipäällikkö Jukka Päkkilä, p. 029 534 3755
etunimi.sukunimi@vayla.fi
Hanke verkossa:
vayla.fi/hailuoto
facebook.com/hailuotokiintea
Hankkeen kuvia Flickr-kuvapalvelussa:
flickr.com/photos/vaylafi/albums/72157718823411711/
Hailuodon kiinteä yhteys
Hailuotoon rakennettiin lauttayhteyden korvaava kiinteä maantieyhteys Oulun Riutunkarin ja Hailuodon Huikun välille. Noin 8,4 km pitkä kiinteä yhteys sisältää pengertieosuuden ja Huikun ja Riutun pitkät sillat. Kiinteällä yhteydellä parannetaan Hailuodon valtakunnallista ja seudullista saavutettavuutta. Yhteys mahdollistaa entistä sujuvammat yhteydet Hailuotoon suuntautuvalle henkilö- ja tavaraliikenteelle sekä paikalliselle elinkeinotoiminnalle ja laajentaa Hailuodon työssäkäyntialuetta.
