LUOVON PIHA

Luo­von piha tar­joaa noin 60 hen­gelle B&B-tasoista majoi­tusta his­to­rial­li­sessa Luot­si­pi­hassa, suo­jel­luissa luot­si­ra­ken­nuk­sissa. Yöpy­mi­set pihan raken­nuk­sissa alka­vat 1.5.2025.

Aamiai­nen tar­joil­laan Luovo-hotellin yhtey­dessä toi­mi­vassa Halli-ravintolassa.

Luo­von piha on osa Luo­von matkailu- ja tapah­tu­ma­koh­detta, joka tar­joaa ruo­kaa, majoi­tusta ja elä­myk­siä Hai­luo­don kan­sal­lis­mai­se­massa ympäri vuo­den.

Saa­pu­mi­nen: Oulun seu­dun lii­ken­teen linja-auton 59 pää­te­py­säkki on suo­raan Luo­von edessä. Lisäksi alu­eella on run­saasti pysä­köin­ti­ti­laa sekä henkilö- että linja-autoille.

Tutustu lisää: www.luovo.com/piha

Sijainti: Mar­ja­nie­men­tie 783, 90480 Hai­luoto

Louvo’s piha

Luovo’s piha offers B&B-level accom­mo­da­tion for around 60 guests in the his­to­ric Luot­si­piha, in pro­tec­ted pilot sta­tion buil­dings near the sea­side. Over­night stays in the cour­ty­ard buil­dings will begin on May 1, 2025. Break­fast is ser­ved at the Halli res­tau­rant, loca­ted wit­hin the Luovo otel.

 

Luovo’s piha is part of the Luovo tra­vel and event des­ti­na­tion, offe­ring lod­ging, food, and unique expe­riences in the natio­nal landscape of Hai­luoto throug­hout the year.

 

Get­ting here: The final stop of Oulu Region Transport’s bus line 59 is right in front of Luovo. There is also plenty of par­king avai­lable for both pri­vate cars and buses.

Learn more: www.luovo.com/piha

Loca­tion: Mar­ja­nie­men­tie 783, 90480 Hai­luoto

Lisä­tie­toja ja varauk­set

Puh: +358 41 318 6630

https://www.luovossa.fi

Ailasto

Ailasto on vanha Kaar­to­tien kan­sa­koulu, joka on raken­nettu vuonna 1926. Ravin­to­lana Ailas­tolla on pit­kät perin­teet aina 70-luvulta saakka. Ailas­ton uudet tuu­let tuo­vat muka­naan Ohjel­ma­pal­ve­lut, Väli­ne­vuo­krauk­set, Kahvila- ja ravin­to­la­pal­ve­lut sekä Majoi­tus­pal­ve­lut. Ravin­to­lassa on tilat 50 hlölle ja teras­silla 20 hlölle A-oikeuksin.

Mat­ka­par­kissa on 25 asuntoauto/telttapaikkaa, joista viisi on säh­köllä. Huol­to­ra­ken­nuk­sessa on sauna, palju, hyvin varus­teltu keit­tiö ja sani­teet­ti­ti­lat. Ylä­ker­ran van­hasta opet­ta­ja­na­sun­nosta löy­tyy kaksi idyl­listä majoi­tus­huo­netta. Lisäksi kevät-syksy aikaan majoi­tus­ti­laa löy­tyy lei­rin­tä­mö­kistä ja Glam­ping tel­toista. Isolla nur­mi­ken­tällä on hyvä pelata piha­pe­lejä tai pys­tyt­tää teltta. Lisäksi pihalta löy­ty­vät Gril­li­ka­tos ja kaa­sugrilli, jotka ovat asiak­kai­den käy­tössä.

Ailas­ton läheltä löy­tyy hyvät ulkoi­lu­maas­tot mm. Hyy­pän­mäki. Jul­ki­sen lii­ken­teen bus­si­py­säkki on Ailas­ton koh­dalla. Kan­sa­kou­lun sisus­tus huo­kuu his­to­riaa, eri aika­kausia ja rau­hal­li­suutta. Kah­vila ja myy­mälä on auki päi­vit­täin kesä­se­son­gin aikana. Meiltä löy­dät mm. Kuja­lan Tilan, Hai­luo­don Pani­mon ja Tyr­nä­vän Myl­lyn tuot­teita. Tuot­teissa panos­te­taan pai­kal­li­suu­teen, pien­tuot­ta­jiin ja eko­lo­gi­suu­teen.

Aukio­loa­jat:

Tar­kasta ajan­koh­tai­set aukio­loa­jat Face­boo­kista

Lisä­pal­ve­lut:

Mök­ki­huolto, Met­sän­hoito, Raken­nus­pal­ve­lut

Nuo­ri­so­työ, Lei­ri­kou­lut ja Kan­sain­vä­li­nen nuo­ri­so­työ, Jär­jes­tyk­sen­val­vonta

Maa­ti­la­ma­joi­tus Heik­ki­nen

Tilalla on kaksi eril­listä mök­kiä maa­ti­lan piha­pii­rissä saa­ren kes­kio­sassa. Vuo­kraamme mie­lel­lään vii­koksi tai pidem­mäksi aikaa ker­ral­laan.

Lisä­tie­toja
pekka.heikkinen1945@gmail.com
0400 184475
Heik­ki­sen­tie 38, 90480 Hai­luoto

Kommentit on suljettu.

Sulje hakuikkuna