Aika:
1.2.2026 - 15:00 - 16:00
Paikka:
Hailuodon kirkko,
Luovontie 52,
Hailuoto
Vuoden 2026 Yhteisvastuukeräys Hailuodossa starttaa kauniilla musiikilla, kun saamme vieraaksemme Lauluyhtye Lumoan. Tervetuloa!
Lumoa on kolmen pitkän linjan musiikinharrastajan ja -ammattilaisen, Sanni Salon, Tiina Saukkoriipi-Haapalan ja Kaisa Kauppisen, muodostama a cappella -lauluyhtye, joka hurmaa kuulijansa kirkkaalla ja vivahteikkaalla soinnillaan ja läsnäolevalla kontaktillaan. Jokaisen laulajan solistinen ääni ja vastuunkanto kutoutuvat kirkkoakustiikassa upeaksi äänien kudelmaksi.
Valon lumoa -konsertissa yhtye tarjoilee raikkaita säveliä väistyvän kaamoksen hengessä. Konsertissa kuullaan a capella -versioita rakkaista hengellisistä lauluista.
Yhtye on kymmenvuotisen uransa aikana laulanut laajasti ohjelmistoa aina barokista jazziin ja kansanmusiikista popiin. Lumoa on palkittu useissa kilpailuissa: se voitti Suomen Naiskuoroliiton yhtyelaulukilpailun vuonna 2019 ja oli ainoa suomalaisyhtye Tampereen Sävel -tapahtuman kansainvälisen yhtyelaulukilpailun akustisen sarjan finaalissa samana vuonna. Syksyllä 2024 yhtye menestyi Sing for Gold! -kuorokilpailussa Espanjassa keräten yhteensä yhdeksän kultaleimaa hengellisen musiikin ja kansanmusiikin sarjoissa. Hailuodossa yhtye on esiintynyt aiemmin niin kirkossa konsertoiden kuin Hailuodon musiikkipäivillä kesällä 2025.
Konserttiin on vapaa pääsy. Kolehti kerätään Yhteisvastuulle. Vuonna 2026 Yhteisvastuu tukee jalkautuvaa ja kohtaavaa vanhustyötä, jossa vahvistetaan arjen turvaa ja osallisuutta erityisesti kotona asuvien ikääntyvien parissa. Yhteisvastuun diakoniatyön ammattilaisille tekemä kysely kertoo, että ikääntyvien luottamus avunsaantiin on heikentynyt. ”Monet kokevat itsensä taakaksi”, vastauksissa sanotaan.