Hailuoto on tun­net­tu laa­jois­ta hiek­ka­ran­nois­taan ja dyy­neis­tään. Saaressa ei ole kui­ten­kaan viral­lis­ta, yllä­pi­det­tyä ja val­vot­tua uima­ran­taa. Hailuodon ran­nat ovat var­tioi­mat­to­mia ja epä­vi­ral­li­sia uima­paik­ko­ja, joi­ta ihmi­set saa­vat kui­ten­kin käyt­tää jokai­sen oikeuk­sil­la.

Rantavieraita pyy­de­tään­kin huo­mioi­maan, että meri­ve­si ei vält­tä­mät­tä täy­tä uima­ve­del­le ase­tet­tu­ja vaa­ti­muk­sia. Uimaveden laa­tua ei seu­ra­ta sään­nöl­li­ses­ti, kuten viral­li­sil­la uima­ran­noil­la. Koska ran­nal­le meni­jä käyt­tää ran­taa joka­mie­hen oikeu­del­la, pyy­de­tään ran­ta­vie­rai­ta huo­mioi­maan pait­si muut ulko­na­liik­ku­jat myös maa­no­mis­ta­ja.

Ranta-alueille vie­dyt tava­rat ja ros­kat tulee hävit­tää vie­mäl­lä ne kotiin, kuten mil­lä tahan­sa erä­ret­kel­lä. Koska Hailuodon hiek­ka­ran­nat eivät ole viral­li­sia ja var­tioi­tu­ja uima­ran­to­ja, ran­noil­la ei ole eril­lis­tä jät­teen keräys­tä tai sosi­aa­li­ti­lo­ja. Kotieläinten kans­sa on muis­tet­ta­va mm. met­säs­tys­lain mää­rit­tä­mä koi­rien kiin­ni­pi­toai­ka maa­lis­kuun alus­ta elo­kuun 19. päi­vään asti.

Hailuodon suo­si­tuin hiekkaranta-alue on Marjaniemi ja sii­tä läh­te­vä ran­ta­vii­va Rantasumppuun saak­ka. Suosittuja ran­to­ja löy­tyy lisäk­si myös Pöllästä ja Sunikarista.

Kommentit on suljettu.

Sulje hakuikkuna