Tule mukaan toteuttamaan ainutlaatuista performatiivista luonnontaiteen teosta lauantaina 13.6.2026 kello 15:00. Osallistuminen ei vaadi aiempaa kokemusta esiintymisestä ja toivotamme tervetulleeksi kaikki yhteisölliseen teokseen. Osallistua voi iästä riippumatta ja mukaan voi tulla myös koko perheenä. Teoksen esityspaikkana toimii metsä. Tarkempi lokaatio varmistuu myöhemmin. Ennen varsinaista teosta 13.6. on muutamia harjoituksia, mutta muutoin pärjää uteliaalla mielellä. Tervetuloa mukaan lämpimän yhteisölliseen teokseen.
Taiteilija Kaisa Salmi tunnetaan muun muassa rakastetusta Oulun Ruusukadusta, jossa Salmi täytti vuonna 2013 Rotuaarin 34 000 tuhannella ruusupensaalla. Salmi tunnetaan myös mm. mittavasta sisällissotaan liittyvästä Fellmanin pelto suurperformanssista, johon osallistui 11 000 ihmistä ympäri Suomen.
Huutavat Puut – teos Hailuodossa tuo yhteen Isonvihan aikaisen hurjan historian ja nykyhetken. Salmen teos on osa Luonnotaiteen museo – Anni Rapinojan avajaisia, joita vietetään Hailuodossa 13.-14.6.2026. Avajaiset ovat osa Kulttuuripääkaupungin ohjelmaa.
Ilmoittautumiset ja lisätiedot:
e-mail: artarmuseo@gmail.com
puh. 045 7833 3217
Tuottaja Sanna Vainio
Luonnontaiteen museo – Anni Rapinoja

