Hyvinvointialue

Kunnilla ja hyvin­voin­tia­lu­eella on yhtei­set asuk­kaat. Jotta asuk­kai­den ter­vey­den ja hyvin­voin­nin edis­tä­mi­nen olisi onnis­tu­nutta ja vai­kut­ta­vaa, edel­lyt­tää se kun­tien ja hyvin­voin­tia­lu­een välistä yhtei­sesti sovit­tua yhteis­työtä, raken­teita ja käy­tän­töjä.

Tässä blo­gissa Hailuodon, Iin ja Siikajoen hyvin­voin­tiyh­dys­hen­ki­löt jaka­vat esi­merk­kejä siitä, missä yhteis­työ hyvin­voin­tia­lu­een kanssa on suju­nut hyvin.

Hyvinvointitieto osana yhteistä hyvin­voin­ti­ker­to­mus­työtä

Hyvinvointijohtamisen väli­neenä toi­mii hyvin­voin­ti­ker­to­mus. Osana sen val­mis­te­lua Pohde ja kun­nat toteut­ti­vat syk­syllä 2024 asuk­kail­leen yhtei­set hyvin­voin­ti­ky­se­lyt. Saadun hyvin­voin­ti­ko­ke­mus­tie­don kautta tun­nis­tet­tiin hyvin­voin­nin edis­tä­mi­sen pain­opis­teitä niin alu­eel­li­sesti kuin kun­ta­koh­tai­sesti.

Hyvinvointialueen koor­di­noi­missa yhtei­sissä asu­kas­ti­lai­suuk­sissa asuk­kaat osal­lis­tui­vat hyvin­voin­ti­ky­se­lyi­den vas­taus­ten tul­kin­taan. Hailuodossa ja Iissä on jär­jes­tetty kun­ta­lai­siille myös kun­nan omia tul­kin­ta­ti­lai­suuk­sia. Ajantasaista hyvin­voin­ti­tie­toa hyö­dyn­ne­tään kun­nissa pää­tök­sen­teon tukena.

Rakenteet ja seu­dul­li­nen yhteis­työ

Kunnissa ollaan tyy­ty­väi­siä Pohteen osal­li­suu­den, yhteis­työn ja hyvin­voin­nin koor­di­noin­tiin. Esimerkiksi Pohteen jär­jes­tä­mät kuu­kausit­tai­set hyvin­voin­ti­joh­ta­mi­sen kat­sauk­set anta­vat kun­tien hyvin­voin­tiyh­dys­hen­ki­löille koko­nais­ku­van alu­eella teh­tä­västä hyvin­voin­ti­työstä.

Yhteistyötä teh­dään myös seu­dul­li­sesti eri tee­mo­jen parissa. Rannikon alu­eella yhteis­työtä on tehty ehkäi­se­vän päih­de­työn suun­ni­tel­man val­mis­te­lussa ja Lakeuden alu­eella on edis­tetty kun­ta­lais­ten ravit­se­mus­ter­veyttä.

Konkreettinen yhteis­työ näkyy arjessa

Konkreettinen asuk­kai­den hyvin­voin­tia edis­tävä yhteis­työ näyt­täy­tyy kun­nissa monilla eri tavoilla:

  • Vuoden 2025 alussa Iissä käyn­nis­tet­tiin IisiApu-kahvilamalli, jossa jae­taan kun­ta­lai­sille kou­lu­jen ja kaup­po­jen yli­jää­mä­ruo­kaa. Iissä ollaan innois­saan syn­ty­neestä mal­lista, johon yhteis­työ­kump­pa­nei­den on helppo liit­tyä.
  • Keväällä 2024 Hailuodossa käyn­nis­tyi hie­nosta kun­ta­lais­aloit­teesta asu­ka­tu­pa­toi­minta. Se toi­mii kun­ta­lais­ten hyvin­voin­tia edis­tä­vien tilai­suuk­sien, yhteis­ruo­kai­lun ja Pohteen vie­rai­lu­jen koh­taa­mis­paik­kana.

Kahvila- ja asu­kas­tu­pa­toi­min­to­jen tavoit­teena on ehkäistä yksi­näi­syyttä, lisätä osal­li­suutta sekä vas­tata hyvin­voin­ti­ky­se­lyistä nous­see­seen tar­pee­seen talou­del­li­sen pär­jää­mi­sen tuke­mi­sesta.

  • Siikajoella ollaan iloi­sia siitä, että Ruukin ter­veys­a­se­malta jal­kau­tuu jat­kossa Pohteen työn­te­ki­jöitä pai­kal­li­sille Luomu- ja lähi­tuo­te­mark­ki­noille. Markkinoilla halu­taan edis­tää asuk­kai­den hyvin­voin­tia ja ter­veyttä esi­mer­kiksi elin­ta­pa­neu­von­nan ja eri­lais­ten ter­veys­mit­taus­ten avulla.

Arjen tur­val­li­suutta yhteis­työllä

Kunnan ja Pohteen väli­sen yhteis­työn avulla voi­daan lisätä asuk­kai­den arjen tur­val­li­suutta ehkäi­se­mällä iäk­käi­den kaa­tu­mi­sia:

  • Iissä hyvin­voin­ti­pal­ve­lut ovat teh­neet yhteis­työtä Pohteen kun­tout­ta­van työ­toi­min­nan kanssa nas­toit­ta­malla yli 64-vuotiaiden ken­gät.
  • Hailuodossa yli 65-vuotiaille kun­ta­lai­sille han­kit­tiin liu­kues­teet sekä toteu­tet­tiin Pohteen ammat­ti­lais­ten kanssa Kaatumisten ehkäi­syn tee­ma­päivä osana Arjen tur­val­li­suu­den edis­tä­mi­sen viik­koa.

Yhteistyöllä Pohteen ja kun­tien nyky­re­surs­sit riit­tä­vät parem­min. Yhteistyön avulla meillä on mah­dol­li­suus toteut­taa ja kehit­tää ihmis­läh­töistä hyvin­voin­ti­työtä.

Mervi Pirkola, hyvin­voin­nin ja ter­vey­den edis­tä­mi­sen koor­di­naat­tori, Hailuoto
Riitta Räinä, hyvin­voin­ti­koor­di­naat­tori, Ii
Elina Jaakola, hyvinvointi- ja han­ke­koor­di­naat­tori, Siikajoki

Julkaistu 26.05.2025 Pohde.fi

Kommentit on suljettu.

Sulje hakuikkuna